Категорії
Новини

Балабанова Н.В. “Розмовляй та слухай – ти завжди в суспільстві”.

Мрієш вивчити мову, ІНОЗЕМНУ мову? – Тоді треба СЛУХАТИ ТА РОЗМОВЛЯТИ!

І те й інше дуже важливе для тебе. Перший крок по дорозі вивчення будь-якого предмета – розуміння КОНТЕКСТА ДАНОГО ПРЕДМЕТА вивчення. Мова – явище СОЦІАЛЬНЕ, тому здатність людини висловлювати думки залежить від її оточення. Якщо ти уважно прислухаєшся до того, ЯК і ЩО кажуть люди, які оточують тебе, ти зможеш розуміти суспільство, в якому перебуваєш. Зворотне ТАКОЖ ВІРНО: Знання суспільства, його традицій та цінностей, відносини між культурними та політичними групами, молоддю та старшим поколінням тощо приводить вас до більш глибокого розуміння структури мови та значення слів.

Уявіть, що ви піднімаєтеся на борт лайнера, що вирушає в довгу подорож. Ви знаєте назву лайнера і напрямок вашої подорожі, зустрічаєтеся з капітаном і дізнаєтесь, в якому університеті він навчався., рахуєте кількість пасажирів і дізнаєтеся, звідки вони родом, і так далі. ТАКИМ ОБРАЗОМ ви почуваєтеся впевнено, перебуваючи на борту цього лайнера.

Якщо ви все ще вірите, що достатньо ТІЛЬКИ знати кілька тисяч слів активного словника для того, щоб бути добрим співрозмовником, ви помиляєтесь. Послухайте, як люди, що належать різним соціальним класам, кажуть.

Знайомство та уявлення про те, як працює мова в соціальному контексті, допомагає говорячому заглибитися в “правила” та “закони” використання мови. Кожна соціальна група (наприклад, незаможні, середній клас, багаті) володіє своїм характерним їй набором слів і використовує певні висловлювання, щоб надати оправу однієї й тієї ж думки різними шляхами.

Уявіть, що ви входите до кімнати, де багато незнайомих Вам людей. Що Ви робите ПЕРШОЮ СПРАВОЮ? Чи намагаєтеся ви сказати їм щось? Так, ви несвідомо намагаєтесь ЗАХИСТИТИ себе від їхніх несподіваних дій чи слів, які б змусили Вас відчути себе незручно або навіть випробувати сором. Для цього Вам необхідно зрозуміти, до якого соціального типу належать ЦІ незнайомі Вам люди.

І що Ви могли б сказати про відмінність культурних та суб-культурних груп у суспільстві та, зокрема, про ті, що оточують Вас? …Безперечно, Ви звернули увагу на різноманітність їхньої мови? Ви коли-небудь чули слово “клікнути” від людини, яка не користується комп’ютером? ….Очевидно існування деяких соціальних ознак на шляху до викладання іноземної мови “новачкові”.

Будьте обережними, коли входите до цієї кімнати. Які ж найкорисніші для Вас ознаки?

  1. Одяг, колір, вартість, фасон та інше має відповідати ситуації. Використання різної лексики наголошує на різних стилях в одязі (вечірня, офісна тощо).
  2. Рід діяльності. Кожна сфера людської діяльності наповнена спеціальними термінами та жаргоном. Чим довше люди працюють в одній і тій же сфері діяльності, тим більш схожою стає мова їх спілкування. Відносини. Рухи, погляди, голоси тощо можуть підкреслювати “соціальну відстань” між ними (родичі, друзі, колеги). Виходячи з цього, ви можете використовувати відповідні слова.
  3. … впишіть себе.

Що може початківець зробити, ЩОБ “зануритися” у різноманітність суспільних відносин? Марсіо Віллануєва, що іммігрувала в США, описує ТИПІЧНУ СИТУАЦІЮ: “Коли я не могла висловити словами, то, про що хотіла сказати, я відчувала ніби розпадаюсь зсередини на частини, ніби я – зовсім інша людина” (Газета “USA Today” .). Мотивація у вивченні рідної мови та пізнанні способу мислення людей у ​​цій іноземній країні дуже висока, тому що без знання рідної мови Ви будете приречені на непродуктивність, обмеженість і навіть непримітність.

Вивчаючи іноземну мову, ви потрапляєте до кімнати, наповненої незнайомими людьми доти, доки ви не впізнаєте кожного на ім’я! …..
…..Іноземні викладачі ТОВ “Центру англійської мови” (ELC Ltd.) допоможуть Вам відчути себе своїм у цій кімнаті, яка колись наповнена незнайомими Вам людьми.

Наталія Вікторівна Балабанова,
доцент, кандидат соціологічних наук.
(спеціально для ELC).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Последние записи

This site is registered on wpml.org as a development site.